Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela Wielkiego Postu 29.03.2020 r.

     1. Informujemy, że Msze św. w naszej parafii są odprawiane jak w każdą niedzielę z tym zastrzeżeniem, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w kościele na Mszy św. (oprócz służby liturgicznej) nie może przebywać więcej niż pięć osób.

     2. Od dzisiejszej, piątej Niedzieli Wielkiego Postu, zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd bardzo gorąco zachęcamy w obecnej sytuacji aby nie opuszczać prywatnego praktykowania nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

     3. Przyszła niedziela, 5 kwietnia, to Niedziela Męki Pańskiej zwana Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu – przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii błogosławi się gałązki, które przypominają jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do miasta Chrystusa – Mesjasza.

     4. W najbliższym tygodniu (od poniedziałku do soboty) kościół będzie otwarty od godziny 15.00 dla prywatnej modlitwy. Od godziny 15.00 do 17.30 będzie można skorzystać w zakrystii ze spowiedzi św. a także w odstępach co pół godziny przyjąć Komunię św. poza liturgią (z zachowaniem obowiązujących obecnie przepisów co do ilości uczestników celebracji liturgicznych). Po Mszy św. wieczornej będzie adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 19.30.

     5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy eucharystycznej: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W sobotę dodatkowa Msza św. o godz. 9.00, a po niej nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi (15-sto minutowe rozważanie i modlitwa różańcowa). Msza będzie odprawiana w tych intencjach, które wypiszemy na specjalnie przygotowanych kartkach jako uszczegółowienie naszego „Zawierzenia się Maryi”.

     6. W ramach II edycji Szczecińskich Procesji Różańcowych dookoła Szczecina w intencji o pokój na świecie, zachowanie i rozwój wiary w rodzinach oraz za Ojczyznę, gościmy w naszej parafii figurę „Matki Bożej Strażniczki Wiary”. Jej obecność niech będzie okazją przez najbliższy miesiąc do tego, by nawiedzić nasza świątynię i prywatnie na różańcu pomodlić się we wszystkich intencjach, które nosimy w swoim sercu.

     7. Zachęcamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy różańcowej w swoich domach, każdego dnia o godz. 20.30, w intencji zarażonych wirusem, tych, którzy się nimi opiekują, pracowników służb medycznych i sanitarnych oraz o pokój serc i nawrócenie.

     8. Wszystkich dobrodziejów, którzy w tym szczególnym czasie wspierają nasz klasztor i parafię na wszelkie możliwe sposoby, oddajemy w ręce Miłosiernego Boga i pod opiekę naszej Królowej Świata podczas dzisiejszej Mszy św. odprawianej w ich intencji o godz. 18.00.

     9. Przy wyjściu z Kościoła można samodzielnie zaopatrzyć się w baranki wielkanocne i świece.

    10. Trwając w okresie Wielkiego Postu zachęcamy do włączenia się we franciszkańską akcję Woreczek Ryżu na rzecz potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze w sferze dożywiania, edukacji i zdrowia. Akcję można wesprzeć dzięki współpracy z Caritas Polska m.in. wysyłając SMS o treści DAR na nr 72052 lub wpłacając datki przez stronę www.pomagam.pl. Szczegóły na stronie www.woreczekryzu.pl

     11. W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz zaleceniami tego dotyczącymi, przypominamy o naszych franciszkańskich inicjatywach internetowych:

   a) tegoroczne rekolekcje wielkopostne „Wykonało się!”

   b) niedzielne rozważanie Liturgii Słowa

   c) codzienne homilie do wysłuchania.